Mettle Events

2017 ODAC Cross Country Championship

October 28, 2017


Results By Mettle Events, Inc. Mettle Events

Table of Contents

Finish List - Women - ODAC Women - Cross Country Teams
Team Detail - Women - ODAC Women - Cross Country Teams
Finish List - Men - ODAC Men - Cross Country Teams
Team Detail - Men - ODAC Men - Cross Country Teams
Top

Overall Finish List - Men

ODAC Men

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

    1      1   1513  Robert Hiegel         Bridgewater (Va.)                      24:35.40  3:04/K    JR
    2      2   1714  Mackenzye Leroy       Washington and Lee                     25:06.81  3:08/K    SR
    3      3   1717  Hank Patrick          Washington and Lee                     25:07.04  3:08/K    JR
    4      4   1707  Cooper Baird          Washington and Lee                     25:07.67  3:08/K    JR
    5      5   1594  Tristan Lucy-Speidel  Lynchburg                              25:11.44  3:09/K    JR
    6      6   1713  Austin Kinne          Washington and Lee                     25:26.94  3:11/K    SO
    7      7   1521  Max Weidman           Bridgewater (Va.)                      25:30.93  3:11/K    SO
    8      8   1519  Robert Theimer        Bridgewater (Va.)                      25:37.00  3:12/K    JR
    9      9   1590  Hunter Frizzell       Lynchburg                              25:51.32  3:14/K    FR
   10     10   1549  Austin Tolbert        Emory & Henry                          25:52.26  3:14/K    JR
   11     11   1512  Johnny Haizel-Cobbina Bridgewater (Va.)                      25:58.29  3:15/K    JR
   12     12   1715  Freddie Marx          Washington and Lee                     26:01.65  3:15/K    FR
   13     13   1629  Devyn Heron           Roanoke                                26:04.27  3:16/K    FR
   14     14   1652  Justin Mehrer         Shenandoah                             26:05.50  3:16/K    JR
   15     15   1653  Ray Parsons           Shenandoah                             26:11.43  3:16/K    SR
   16     16   1709  Daniel Cope           Washington and Lee                     26:16.66  3:17/K    FR
   17     17   1627  Howard Daniels        Roanoke                                26:21.01  3:18/K    SR
   18     18   1708  Joe Carmody           Washington and Lee                     26:23.18  3:18/K    JR
   19     19   1589  Ethan Batchelor       Lynchburg                              26:23.74  3:18/K    SO
   20     20   1646  Jonah Allard          Shenandoah                             26:27.32  3:18/K    FR
   21     21   1510  Shane Gibson          Bridgewater (Va.)                      26:31.88  3:19/K    SO
   22  (> 7)   1710  Alex Dolwick          Washington and Lee                     26:34.08  3:19/K    JR
   23     22   1518  Kenneth Sullivan      Bridgewater (Va.)                      26:36.90  3:20/K    FR
   24     23   1634  Nathaniel Willis      Roanoke                                26:40.30  3:20/K    SO
   25     24   1597  Roy Stevenso          Lynchburg                              26:40.38  3:20/K    FR
   26     25   1568  Lewis Brooks          Hampden-Sydney                         26:44.29  3:21/K    JR
   27     26   1682  Jordan Sulcer         Virginia Wesleyan                      26:44.65  3:21/K    FR
   28  (> 7)   1716  Sam Noden             Washington and Lee                     26:51.24  3:21/K    FR
   29     27   1631  Tim Shay              Roanoke                                26:54.33  3:22/K    JR
   30     28   1595  Levi Rees             Lynchburg                              26:55.91  3:22/K    SR
   31     29   1622  Tyler Barrett         Roanoke                                27:01.49  3:23/K    SO
   32     30   1511  Logan Good            Bridgewater (Va.)                      27:05.80  3:23/K    SR
   33  (> 7)   1514  Noah Howell           Bridgewater (Va.)                      27:08.25  3:24/K    FR
   34     31   1591  Brandon Haag          Lynchburg                              27:12.56  3:24/K    FR
   35  (> 7)   1509  Adam Bailey           Bridgewater (Va.)                      27:19.39  3:25/K    SO
   36     32   1592  Austin Hodge          Lynchburg                              27:23.24  3:25/K    FR
   37     33   1633  Kevin Waterman        Roanoke                                27:25.94  3:26/K    SR
   38     34   1683  Michael Tres          Virginia Wesleyan                      27:30.18  3:26/K    SO
   39     35   1675  Michael Class         Virginia Wesleyan                      27:33.64  3:27/K    JR
   40     36   1623  Colin Brennan         Roanoke                                27:35.19  3:27/K    SR
   41     37   1561  Kieran Arbury         Guilford                               27:35.75  3:27/K    FR
   42     38   1544  Buck Kirtland         Emory & Henry                          27:36.66  3:27/K    SR
   43     39   1532  Justice Allen         Eastern Mennonite                      27:39.99  3:27/K    FR
   44     40   1680  Matt Kirkrbide        Virginia Wesleyan                      27:50.40  3:29/K    JR
   45     41   1647  Zachary Barton        Shenandoah                             27:51.39  3:29/K    JR
   46     42   1685  Louis Wolverton       Virginia Wesleyan                      27:51.50  3:29/K    SO
   47     43   1545  Michael Logrande      Emory & Henry                          27:55.69  3:29/K    SR
   48     44   1546  Zane Moran            Emory & Henry                          27:56.69  3:30/K    JR
   49  (> 7)   1625  Athey Crump           Roanoke                                28:05.66  3:31/K    SO
   50     45   1560  Caleb Anderson        Guilford                               28:07.84  3:31/K    SR
   51     46   1673  Kollin Baer           Virginia Wesleyan                      28:10.94  3:31/K    SO
   52  (> 7)   1520  Ian Vest              Bridgewater (Va.)                      28:18.03  3:32/K    JR
   53     47   1533  Diego Avila           Eastern Mennonite                      28:32.25  3:34/K    SO
   54  (> 7)   1588  Tyrell Armstrong      Lynchburg                              28:37.83  3:35/K    FR
   55  (> 7)   1593  Andrew Johnson        Lynchburg                              28:39.46  3:35/K    FR
   56  (> 7)   1522  Joshua Wilt           Bridgewater (Va.)                      28:40.69  3:35/K    JR
   57  (> 7)   1628  Kevin Elliott         Roanoke                                28:47.01  3:36/K    JR
   58     48   1570  Sean Gustafson        Hampden-Sydney                         28:50.49  3:36/K    FR
   59     49   1566  John Martinez         Guilford                               28:52.23  3:37/K    FR
   60     50   1674  Trevor Cerone         Virginia Wesleyan                      28:58.14  3:37/K    SO
   61     51   1605  Alex Clem             Randolph                               28:59.79  3:37/K    JR
   62  (> 7)   1681  Christian Roden       Virginia Wesleyan                      29:07.52  3:38/K    FR
   63  (> 7)   1711  Christian Hanna       Washington and Lee                     29:14.17  3:39/K    FR
   64     52   1608  Jermayne Waller       Randolph                               29:16.30  3:40/K    JR
   65     53   1645  Kyle Albert           Shenandoah                             29:18.34  3:40/K    SO
   66     54   1535  Derrick Chirinos      Eastern Mennonite                      29:29.63  3:41/K    JR
   67     55   1572  Cecil Tiblin          Hampden-Sydney                         29:34.09  3:42/K    SR
   68  (> 7)   1684  Michael Ward          Virginia Wesleyan                      29:39.09  3:42/K    JR
   69  (> 7)   1676  Gavin Fry             Virginia Wesleyan                      29:48.13  3:44/K    JR
   70     56   1534  Calin Boekman         Eastern Mennonite                      29:58.83  3:45/K    SR
   71     57   1607  Caleb Schmietzer      Randolph                               30:02.45  3:45/K    FR
   72  (> 7)   1515  Kenneth Jones         Bridgewater (Va.)                      30:04.37  3:46/K    SO
   73     58   1559  Caleb Amstutz         Guilford                               30:16.84  3:47/K    JR
   74     59   1536  Collin Longenecker    Eastern Mennonite                      30:18.32  3:47/K    SO
   75  (> 7)   1635  Ryan Wilson           Roanoke                                30:23.64  3:48/K    JR
   76  (> 7)   1678  Ezekiel Herrera-Bevan Virginia Wesleyan                      30:25.02  3:48/K    FR
   77     60   1649  Reed Davis            Shenandoah                             30:32.72  3:49/K    FR
   78     61   1563  Colin Dossel          Guilford                               30:36.89  3:50/K    SO
   79     62   1571  Reed Mingione         Hampden-Sydney                         30:51.54  3:51/K    JR
   80  (> 7)   1677  Travis Harrington     Virginia Wesleyan                      30:59.80  3:52/K    FR
   81     63   1574  Tyler Williams        Hampden-Sydney                         31:03.95  3:53/K    JR
   82  (> 7)   1679  Aaron Johnson         Virginia Wesleyan                      31:21.10  3:55/K    FR
   83  (> 7)   1632  Colin Wall            Roanoke                                31:21.43  3:55/K    SR
   84     64   1604  Cody Carpenter        Randolph                               31:25.03  3:56/K    FR
   85     65   1650  Winston Davis         Shenandoah                             31:45.59  3:58/K    SR
   86  (> 7)   1598  Clint Turbeville      Lynchburg                              31:57.14  4:00/K    FR
   87     66   1569  John Dyke             Hampden-Sydney                         32:21.31  4:03/K    SO
   88     67   1573  Ian Tiblin            Hampden-Sydney                         32:51.15  4:06/K    SO
   89     68   1564  Etsuo Fujita          Guilford                               33:20.36  4:10/K    FR
   90     69   1537  Bahman Shahi          Eastern Mennonite                      33:48.53  4:14/K    SR
   91     70   1606  Kenny Kinton          Randolph                               33:55.70  4:14/K    FR
   92     71   1547  Colt Pierce           Emory & Henry                          34:02.23  4:15/K    SO
   93     72   1562  Gabriel Cheng         Guilford                               34:29.76  4:19/K    FR
   94     73   1548  Caleb Simpson         Emory & Henry                          34:59.13  4:22/K    JR
Top

Detail Team Results - Men

ODAC Men

Washington and Lee    Finish Position -     1

  Team Score (places):  27  Team Score (times):   2:06:50.11   Average Time: 25:22.02

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1714  Mackenzye Leroy        SR       2            2       25:06.81     25:06.81     0:31.41
    2   1717  Hank Patrick           JR       3            5       25:07.04     50:13.85     0:31.64
    3   1707  Cooper Baird           JR       4            9       25:07.67   1:15:21.52     0:32.27
    4   1713  Austin Kinne           SO       6           15       25:26.94   1:40:48.46     0:51.54
    5   1715  Freddie Marx           FR      12           27       26:01.65   2:06:50.11     1:26.25
    6   1709  Daniel Cope            FR      16           43       26:16.66   2:33:06.77     1:41.26
    7   1708  Joe Carmody            JR      18           61       26:23.18   2:59:29.95     1:47.78
    8   1710  Alex Dolwick           JR   More Than  7          26:34.08   3:26:04.03     1:58.68
    9   1716  Sam Noden              FR   More Than  7          26:51.24   3:52:55.27     2:15.84
   10   1711  Christian Hanna        FR   More Than  7          29:14.17   4:22:09.44     4:38.77

Bridgewater (Va.)    Finish Position -     2

  Team Score (places):  48  Team Score (times):   2:08:13.50   Average Time: 25:38.70

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1513  Robert Hiegel          JR       1            1       24:35.40     24:35.40     0:00.00
    2   1521  Max Weidman            SO       7            8       25:30.93     50:06.33     0:55.53
    3   1519  Robert Theimer         JR       8           16       25:37.00   1:15:43.33     1:01.60
    4   1512  Johnny Haizel-Cobbina  JR      11           27       25:58.29   1:41:41.62     1:22.89
    5   1510  Shane Gibson           SO      21           48       26:31.88   2:08:13.50     1:56.48
    6   1518  Kenneth Sullivan       FR      22           70       26:36.90   2:34:50.40     2:01.50
    7   1511  Logan Good             SR      30          100       27:05.80   3:01:56.20     2:30.40
    8   1514  Noah Howell            FR   More Than  7          27:08.25   3:29:04.45     2:32.85
    9   1509  Adam Bailey            SO   More Than  7          27:19.39   3:56:23.84     2:43.99
   10   1520  Ian Vest               JR   More Than  7          28:18.03   4:24:41.87     3:42.63
   11   1522  Joshua Wilt            JR   More Than  7          28:40.69   4:53:22.56     4:05.29
   12   1515  Kenneth Jones          SO   More Than  7          30:04.37   5:23:26.93     5:28.97

Lynchburg    Finish Position -     3

  Team Score (places):  85  Team Score (times):   2:11:02.79   Average Time: 26:12.56

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1594  Tristan Lucy-Speidel   JR       5            5       25:11.44     25:11.44     0:36.04
    2   1590  Hunter Frizzell        FR       9           14       25:51.32     51:02.76     1:15.92
    3   1589  Ethan Batchelor        SO      19           33       26:23.74   1:17:26.50     1:48.34
    4   1597  Roy Stevenso           FR      24           57       26:40.38   1:44:06.88     2:04.98
    5   1595  Levi Rees              SR      28           85       26:55.91   2:11:02.79     2:20.51
    6   1591  Brandon Haag           FR      31          116       27:12.56   2:38:15.35     2:37.16
    7   1592  Austin Hodge           FR      32          148       27:23.24   3:05:38.59     2:47.84
    8   1588  Tyrell Armstrong       FR   More Than  7          28:37.83   3:34:16.42     4:02.43
    9   1593  Andrew Johnson         FR   More Than  7          28:39.46   4:02:55.88     4:04.06
   10   1598  Clint Turbeville       FR   More Than  7          31:57.14   4:34:53.02     7:21.74

Roanoke    Finish Position -     4

  Team Score (places): 109  Team Score (times):   2:13:01.40   Average Time: 26:36.28

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1629  Devyn Heron            FR      13           13       26:04.27     26:04.27     1:28.87
    2   1627  Howard Daniels         SR      17           30       26:21.01     52:25.28     1:45.61
    3   1634  Nathaniel Willis       SO      23           53       26:40.30   1:19:05.58     2:04.90
    4   1631  Tim Shay               JR      27           80       26:54.33   1:45:59.91     2:18.93
    5   1622  Tyler Barrett          SO      29          109       27:01.49   2:13:01.40     2:26.09
    6   1633  Kevin Waterman         SR      33          142       27:25.94   2:40:27.34     2:50.54
    7   1623  Colin Brennan          SR      36          178       27:35.19   3:08:02.53     2:59.79
    8   1625  Athey Crump            SO   More Than  7          28:05.66   3:36:08.19     3:30.26
    9   1628  Kevin Elliott          JR   More Than  7          28:47.01   4:04:55.20     4:11.61
   10   1635  Ryan Wilson            JR   More Than  7          30:23.64   4:35:18.84     5:48.24
   11   1632  Colin Wall             SR   More Than  7          31:21.43   5:06:40.27     6:46.03

Shenandoah    Finish Position -     5

  Team Score (places): 143  Team Score (times):   2:15:53.98   Average Time: 27:10.80

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1652  Justin Mehrer          JR      14           14       26:05.50     26:05.50     1:30.10
    2   1653  Ray Parsons            SR      15           29       26:11.43     52:16.93     1:36.03
    3   1646  Jonah Allard           FR      20           49       26:27.32   1:18:44.25     1:51.92
    4   1647  Zachary Barton         JR      41           90       27:51.39   1:46:35.64     3:15.99
    5   1645  Kyle Albert            SO      53          143       29:18.34   2:15:53.98     4:42.94
    6   1649  Reed Davis             FR      60          203       30:32.72   2:46:26.70     5:57.32
    7   1650  Winston Davis          SR      65          268       31:45.59   3:18:12.29     7:10.19

Virginia Wesleyan    Finish Position -     6

  Team Score (places): 177  Team Score (times):   2:17:30.37   Average Time: 27:30.07

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1682  Jordan Sulcer          FR      26           26       26:44.65     26:44.65     2:09.25
    2   1683  Michael Tres           SO      34           60       27:30.18     54:14.83     2:54.78
    3   1675  Michael Class          JR      35           95       27:33.64   1:21:48.47     2:58.24
    4   1680  Matt Kirkrbide         JR      40          135       27:50.40   1:49:38.87     3:15.00
    5   1685  Louis Wolverton        SO      42          177       27:51.50   2:17:30.37     3:16.10
    6   1673  Kollin Baer            SO      46          223       28:10.94   2:45:41.31     3:35.54
    7   1674  Trevor Cerone          SO      50          273       28:58.14   3:14:39.45     4:22.74
    8   1681  Christian Roden        FR   More Than  7          29:07.52   3:43:46.97     4:32.12
    9   1684  Michael Ward           JR   More Than  7          29:39.09   4:13:26.06     5:03.69
   10   1676  Gavin Fry              JR   More Than  7          29:48.13   4:43:14.19     5:12.73
   11   1678  Ezekiel Herrera-Bevan  FR   More Than  7          30:25.02   5:13:39.21     5:49.62
   12   1677  Travis Harrington      FR   More Than  7          30:59.80   5:44:39.01     6:24.40
   13   1679  Aaron Johnson          FR   More Than  7          31:21.10   6:16:00.11     6:45.70

Emory & Henry    Finish Position -     7

  Team Score (places): 206  Team Score (times):   2:23:23.53   Average Time: 28:40.71

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1549  Austin Tolbert         JR      10           10       25:52.26     25:52.26     1:16.86
    2   1544  Buck Kirtland          SR      38           48       27:36.66     53:28.92     3:01.26
    3   1545  Michael Logrande       SR      43           91       27:55.69   1:21:24.61     3:20.29
    4   1546  Zane Moran             JR      44          135       27:56.69   1:49:21.30     3:21.29
    5   1547  Colt Pierce            SO      71          206       34:02.23   2:23:23.53     9:26.83
    6   1548  Caleb Simpson          JR      73          279       34:59.13   2:58:22.66    10:23.73

Guilford    Finish Position -     8

  Team Score (places): 250  Team Score (times):   2:25:29.55   Average Time: 29:05.91

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1561  Kieran Arbury          FR      37           37       27:35.75     27:35.75     3:00.35
    2   1560  Caleb Anderson         SR      45           82       28:07.84     55:43.59     3:32.44
    3   1566  John Martinez          FR      49          131       28:52.23   1:24:35.82     4:16.83
    4   1559  Caleb Amstutz          JR      58          189       30:16.84   1:54:52.66     5:41.44
    5   1563  Colin Dossel           SO      61          250       30:36.89   2:25:29.55     6:01.49
    6   1564  Etsuo Fujita           FR      68          318       33:20.36   2:58:49.91     8:44.96
    7   1562  Gabriel Cheng          FR      72          390       34:29.76   3:33:19.67     9:54.36

Hampden-Sydney    Finish Position -     9

  Team Score (places): 253  Team Score (times):   2:27:04.36   Average Time: 29:24.87

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1568  Lewis Brooks           JR      25           25       26:44.29     26:44.29     2:08.89
    2   1570  Sean Gustafson         FR      48           73       28:50.49     55:34.78     4:15.09
    3   1572  Cecil Tiblin           SR      55          128       29:34.09   1:25:08.87     4:58.69
    4   1571  Reed Mingione          JR      62          190       30:51.54   1:56:00.41     6:16.14
    5   1574  Tyler Williams         JR      63          253       31:03.95   2:27:04.36     6:28.55
    6   1569  John Dyke              SO      66          319       32:21.31   2:59:25.67     7:45.91
    7   1573  Ian Tiblin             SO      67          386       32:51.15   3:32:16.82     8:15.75

Eastern Mennonite    Finish Position -    10

  Team Score (places): 255  Team Score (times):   2:25:59.02   Average Time: 29:11.80

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1532  Justice Allen          FR      39           39       27:39.99     27:39.99     3:04.59
    2   1533  Diego Avila            SO      47           86       28:32.25     56:12.24     3:56.85
    3   1535  Derrick Chirinos       JR      54          140       29:29.63   1:25:41.87     4:54.23
    4   1534  Calin Boekman          SR      56          196       29:58.83   1:55:40.70     5:23.43
    5   1536  Collin Longenecker     SO      59          255       30:18.32   2:25:59.02     5:42.92
    6   1537  Bahman Shahi           SR      69          324       33:48.53   2:59:47.55     9:13.13

Randolph    Finish Position -    11

  Team Score (places): 294  Team Score (times):   2:33:39.27   Average Time: 30:43.85

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1605  Alex Clem              JR      51           51       28:59.79     28:59.79     4:24.39
    2   1608  Jermayne Waller        JR      52          103       29:16.30     58:16.09     4:40.90
    3   1607  Caleb Schmietzer       FR      57          160       30:02.45   1:28:18.54     5:27.05
    4   1604  Cody Carpenter         FR      64          224       31:25.03   1:59:43.57     6:49.63
    5   1606  Kenny Kinton           FR      70          294       33:55.70   2:33:39.27     9:20.30
Top

Overall Finish List - Women

ODAC Women

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Class

    1      1   1665  Marissa Coombs        Virginia Wesleyan                      22:01.24  3:40/M    SR
    2      2   1528  Michaela Mast         Eastern Mennonite                      22:12.76  3:42/M    SR
    3      3   1697  Kirsten McMichael     Washington and Lee                     22:16.79  3:43/M    JR
    4      4   1587  Morgan Watson         Lynchburg                              22:21.14  3:44/M    JR
    5      5   1501  Calista Ariel         Bridgewater (Va.)                      22:21.93  3:44/M    SO
    6      6   1699  Julia Moody           Washington and Lee                     22:23.12  3:44/M    SO
    7      7   1700  Anna Nelson           Washington and Lee                     22:25.17  3:44/M    FR
    8      8   1690  Hannah Dieterle       Washington and Lee                     22:25.96  3:44/M    FR
    9      9   1582  Michela Cholak        Lynchburg                              22:29.00  3:45/M    SO
   10     10   1694  Katie Harris          Washington and Lee                     22:35.90  3:46/M    FR
   11     11   1524  Megan Good            Eastern Mennonite                      22:39.49  3:47/M    SO
   12     12   1643  Aislynn Smith         Shenandoah                             22:39.50  3:47/M    JR
   13     13   1507  Jenna Rea             Bridgewater (Va.)                      22:42.27  3:47/M    JR
   14     14   1686  Katie Bearup          Washington and Lee                     22:42.29  3:47/M    SO
   15     15   1585  Samantha Schreiber    Lynchburg                              22:42.41  3:47/M    JR
   16     16   1529  Elizabeth Nisly       Eastern Mennonite                      22:50.17  3:48/M    SO
   17     17   1670  Emily Latimer         Virginia Wesleyan                      23:02.92  3:50/M    SR
   18     18   1614  Alexis Mattson        Roanoke                                23:03.62  3:51/M    FR
   19     19   1642  Emily Miller          Shenandoah                             23:10.05  3:52/M    SO
   20     20   1610  Ellen Bauer           Roanoke                                23:18.39  3:53/M    SR
   21     21   1542  Alette McGuire        Emory & Henry                          23:20.76  3:53/M    FR
   22     22   1584  Abigail May           Lynchburg                              23:21.96  3:54/M    JR
   23     23   1705  Rachel Steffen        Washington and Lee                     23:27.89  3:55/M    SR
   24     24   1581  Stephanie Burnett     Lynchburg                              23:32.67  3:55/M    FR
   25     25   1636  Alexandria Caljean    Shenandoah                             23:34.72  3:56/M    JR
   26     26   1530  Laurie Serrell        Eastern Mennonite                      23:36.10  3:56/M    JR
   27  (> 7)   1692  Kate Flory            Washington and Lee                     23:45.86  3:58/M    FR
   28     27   1583  Kaitlyn Johnson       Lynchburg                              23:48.84  3:58/M    FR
   29     28   1505  English Jackson       Bridgewater (Va.)                      24:08.46  4:01/M    FR
   30     29   1609  Jennifer Barthol      Roanoke                                24:08.68  4:01/M    SR
   31     30   1526  Katherine Lehman      Eastern Mennonite                      24:11.54  4:02/M    SR
   32     31   1531  Abigail Shelly        Eastern Mennonite                      24:16.04  4:03/M    SO
   33     32   1504  Sidney Hinkle         Bridgewater (Va.)                      24:20.19  4:03/M    JR
   34     33   1539  Erica Grupp           Emory & Henry                          24:23.74  4:04/M    SO
   35  (> 7)   1695  Maddie Hoaglund       Washington and Lee                     24:26.88  4:04/M    FR
   36     34   1619  Abigail Supplee       Roanoke                                24:37.93  4:06/M    SO
   37  (> 7)   1702  Didi Pace             Washington and Lee                     24:42.56  4:07/M    FR
   38  (> 7)   1689  Jones Courtney        Washington and Lee                     24:43.45  4:07/M    FR
   39     35   1640  Sarah Mann            Shenandoah                             24:54.52  4:09/M    JR
   40     36   1502  Scarlett Bavin        Bridgewater (Va.)                      24:57.06  4:10/M    SR
   41     37   1578  Jhovanna Ramirez-SalmeHollins                                25:03.22  4:11/M    SR
   42     38   1612  Megan Boyles          Roanoke                                25:07.17  4:11/M    SR
   43     39   1508  Emily Young           Bridgewater (Va.)                      25:09.69  4:12/M    SR
   44  (> 7)   1691  Kathryn Fagan         Washington and Lee                     25:10.45  4:12/M    FR
   45     40   1644  Angela Squillaro      Shenandoah                             25:12.82  4:12/M    SO
   46     41   1637  Rachel Clark          Shenandoah                             25:14.23  4:12/M    FR
   47  (> 7)   1698  Kristi Miluski        Washington and Lee                     25:17.27  4:13/M    JR
   48  (> 7)   1687  Ellie Bradach         Washington and Lee                     25:20.09  4:13/M    SO
   49     42   1617  Carly Schepacarter    Roanoke                                25:22.03  4:14/M    FR
   50  (> 7)   1703  Bailey Sanders        Washington and Lee                     25:25.72  4:14/M    JR
   51     43   1613  Nora Deboer           Roanoke                                25:32.24  4:15/M    SR
   52     44   1554  Sommer Fanney         Guilford                               25:32.45  4:15/M    SR
   53     45   1638  Lydia Denlinger       Shenandoah                             25:45.10  4:18/M    FR
   54  (> 7)   1615  Haylee McGuire        Roanoke                                25:57.25  4:20/M    SR
   55     46   1672  Kwonsha Washington    Virginia Wesleyan                      26:01.95  4:20/M    JR
   56     47   1525  Emma Hoover           Eastern Mennonite                      26:03.05  4:21/M    SO
   57     48   1586  Hope Van Der Linde    Lynchburg                              26:03.10  4:21/M    FR
   58     49   1541  Kelly Light           Emory & Henry                          26:04.68  4:21/M    JR
   59  (> 7)   1701  Caroline Nowlin       Washington and Lee                     26:07.54  4:21/M    JR
   60  (> 7)   1611  Katelynn Belfatto     Roanoke                                26:38.41  4:26/M    SO
   61     50   1671  Kayleen Meinen        Virginia Wesleyan                      26:42.20  4:27/M    FR
   62     51   1552  Samantha Brown        Guilford                               26:47.65  4:28/M    FR
   63     52   1579  Francesca Reilly      Hollins                                27:14.03  4:32/M    JR
   64     53   1658  Victoria Lawson       Sweet Briar                            27:18.89  4:33/M    SO
   65  (> 7)   1641  Kayla McGhee          Shenandoah                             27:35.38  4:36/M    JR
   66     54   1506  Gabrielle Morris      Bridgewater (Va.)                      27:56.46  4:39/M    SO
   67     55   1668  Gina Donatelli        Virginia Wesleyan                      28:04.62  4:41/M    FR
   68     56   1600  Sophia Dill           Randolph                               28:19.10  4:43/M    SR
   69     57   1543  Kenna Tankersley      Emory & Henry                          28:29.32  4:45/M    JR
   70     58   1551  Samantha Brooks       Guilford                               28:42.15  4:47/M    JR
   71     59   1538  Maddie Copenhaver     Emory & Henry                          28:55.01  4:49/M    SO
   72     60   1556  Sydney Procos         Guilford                               29:10.86  4:52/M    FR
   73     61   1660  Jessie Melrose        Sweet Briar                            29:18.64  4:53/M    SO
   74     62   1577  Debra Henke           Hollins                                29:33.83  4:56/M    JR
   75     63   1667  Alizae Dollins        Virginia Wesleyan                      29:43.24  4:57/M    FR
   76     64   1601  Leopoldine Galopin    Randolph                               29:53.41  4:59/M    FR
   77     65   1550  Erica Barnes          Guilford                               30:02.12  5:00/M    FR
   78     66   1656  Lydia Gullicksen      Sweet Briar                            30:05.49  5:01/M    SR
   79     67   1662  Alisa Wash            Sweet Briar                            30:10.30  5:02/M    FR
   80  (> 7)   1523  Ciara Gilman          Eastern Mennonite                      30:19.83  5:03/M    FR
   81  (> 7)   1527  Jessica Longenecker   Eastern Mennonite                      30:20.23  5:03/M    SR
   82     68   1603  Jordan Sheets         Randolph                               30:59.38  5:10/M    FR
   83     69   1576  Kalyn Chapman         Hollins                                31:22.50  5:14/M    SO
   84     70   1580  Hannah Schmidt        Hollins                                31:31.88  5:15/M    FR
   85     71   1657  Madison Harpham       Sweet Briar                            31:38.86  5:16/M    FR
   86     72   1669  Jocelin James         Virginia Wesleyan                      31:47.84  5:18/M    SO
   87     73   1575  Natasha Campbell      Hollins                                31:52.59  5:19/M    JR
   88     74   1599  Elizabeth Beairsto    Randolph                               31:55.16  5:19/M    FR
   89     75   1555  Maia Murdock          Guilford                               32:07.72  5:21/M    FR
   90     76   1557  Madison Shankin       Guilford                               32:26.22  5:24/M    FR
   91     77   1540  Annie Kate Leinius    Emory & Henry                          32:32.94  5:25/M    SO
   92     78   1659  Hannah Marron         Sweet Briar                            33:57.87  5:40/M    FR
   93  (> 7)   1666  Jayla Cross           Virginia Wesleyan                      33:57.96  5:40/M    FR
   94     79   1602  Jalil Penn            Randolph                               39:14.22  6:32/M    FR
Top

Detail Team Results - Women

ODAC Women

Washington and Lee    Finish Position -     1

  Team Score (places):  34  Team Score (times):   1:52:06.94   Average Time: 22:25.39

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1697  Kirsten McMichael      JR       3            3       22:16.79     22:16.79     0:15.55
    2   1699  Julia Moody            SO       6            9       22:23.12     44:39.91     0:21.88
    3   1700  Anna Nelson            FR       7           16       22:25.17   1:07:05.08     0:23.93
    4   1690  Hannah Dieterle        FR       8           24       22:25.96   1:29:31.04     0:24.72
    5   1694  Katie Harris           FR      10           34       22:35.90   1:52:06.94     0:34.66
    6   1686  Katie Bearup           SO      14           48       22:42.29   2:14:49.23     0:41.05
    7   1705  Rachel Steffen         SR      23           71       23:27.89   2:38:17.12     1:26.65
    8   1692  Kate Flory             FR   More Than  7          23:45.86   3:02:02.98     1:44.62
    9   1695  Maddie Hoaglund        FR   More Than  7          24:26.88   3:26:29.86     2:25.64
   10   1702  Didi Pace              FR   More Than  7          24:42.56   3:51:12.42     2:41.32
   11   1689  Jones Courtney         FR   More Than  7          24:43.45   4:15:55.87     2:42.21
   12   1691  Kathryn Fagan          FR   More Than  7          25:10.45   4:41:06.32     3:09.21
   13   1698  Kristi Miluski         JR   More Than  7          25:17.27   5:06:23.59     3:16.03
   14   1687  Ellie Bradach          SO   More Than  7          25:20.09   5:31:43.68     3:18.85
   15   1703  Bailey Sanders         JR   More Than  7          25:25.72   5:57:09.40     3:24.48
   16   1701  Caroline Nowlin        JR   More Than  7          26:07.54   6:23:16.94     4:06.30

Lynchburg    Finish Position -     2

  Team Score (places):  74  Team Score (times):   1:54:27.18   Average Time: 22:53.44

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1587  Morgan Watson          JR       4            4       22:21.14     22:21.14     0:19.90
    2   1582  Michela Cholak         SO       9           13       22:29.00     44:50.14     0:27.76
    3   1585  Samantha Schreiber     JR      15           28       22:42.41   1:07:32.55     0:41.17
    4   1584  Abigail May            JR      22           50       23:21.96   1:30:54.51     1:20.72
    5   1581  Stephanie Burnett      FR      24           74       23:32.67   1:54:27.18     1:31.43
    6   1583  Kaitlyn Johnson        FR      27          101       23:48.84   2:18:16.02     1:47.60
    7   1586  Hope Van Der Linde     FR      48          149       26:03.10   2:44:19.12     4:01.86

Eastern Mennonite    Finish Position -     3

  Team Score (places):  85  Team Score (times):   1:55:30.06   Average Time: 23:06.01

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1528  Michaela Mast          SR       2            2       22:12.76     22:12.76     0:11.52
    2   1524  Megan Good             SO      11           13       22:39.49     44:52.25     0:38.25
    3   1529  Elizabeth Nisly        SO      16           29       22:50.17   1:07:42.42     0:48.93
    4   1530  Laurie Serrell         JR      26           55       23:36.10   1:31:18.52     1:34.86
    5   1526  Katherine Lehman       SR      30           85       24:11.54   1:55:30.06     2:10.30
    6   1531  Abigail Shelly         SO      31          116       24:16.04   2:19:46.10     2:14.80
    7   1525  Emma Hoover            SO      47          163       26:03.05   2:45:49.15     4:01.81
    8   1523  Ciara Gilman           FR   More Than  7          30:19.83   3:16:08.98     8:18.59
    9   1527  Jessica Longenecker    SR   More Than  7          30:20.23   3:46:29.21     8:18.99

Bridgewater (Va.)    Finish Position -     4

  Team Score (places): 114  Team Score (times):   1:58:29.91   Average Time: 23:41.98

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1501  Calista Ariel          SO       5            5       22:21.93     22:21.93     0:20.69
    2   1507  Jenna Rea              JR      13           18       22:42.27     45:04.20     0:41.03
    3   1505  English Jackson        FR      28           46       24:08.46   1:09:12.66     2:07.22
    4   1504  Sidney Hinkle          JR      32           78       24:20.19   1:33:32.85     2:18.95
    5   1502  Scarlett Bavin         SR      36          114       24:57.06   1:58:29.91     2:55.82
    6   1508  Emily Young            SR      39          153       25:09.69   2:23:39.60     3:08.45
    7   1506  Gabrielle Morris       SO      54          207       27:56.46   2:51:36.06     5:55.22

Shenandoah    Finish Position -     5

  Team Score (places): 131  Team Score (times):   1:59:31.61   Average Time: 23:54.32

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1643  Aislynn Smith          JR      12           12       22:39.50     22:39.50     0:38.26
    2   1642  Emily Miller           SO      19           31       23:10.05     45:49.55     1:08.81
    3   1636  Alexandria Caljean     JR      25           56       23:34.72   1:09:24.27     1:33.48
    4   1640  Sarah Mann             JR      35           91       24:54.52   1:34:18.79     2:53.28
    5   1644  Angela Squillaro       SO      40          131       25:12.82   1:59:31.61     3:11.58
    6   1637  Rachel Clark           FR      41          172       25:14.23   2:24:45.84     3:12.99
    7   1638  Lydia Denlinger        FR      45          217       25:45.10   2:50:30.94     3:43.86
    8   1641  Kayla McGhee           JR   More Than  7          27:35.38   3:18:06.32     5:34.14

Roanoke    Finish Position -     6

  Team Score (places): 139  Team Score (times):   2:00:15.79   Average Time: 24:03.16

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1614  Alexis Mattson         FR      18           18       23:03.62     23:03.62     1:02.38
    2   1610  Ellen Bauer            SR      20           38       23:18.39     46:22.01     1:17.15
    3   1609  Jennifer Barthol       SR      29           67       24:08.68   1:10:30.69     2:07.44
    4   1619  Abigail Supplee        SO      34          101       24:37.93   1:35:08.62     2:36.69
    5   1612  Megan Boyles           SR      38          139       25:07.17   2:00:15.79     3:05.93
    6   1617  Carly Schepacarter     FR      42          181       25:22.03   2:25:37.82     3:20.79
    7   1613  Nora Deboer            SR      43          224       25:32.24   2:51:10.06     3:31.00
    8   1615  Haylee McGuire         SR   More Than  7          25:57.25   3:17:07.31     3:56.01
    9   1611  Katelynn Belfatto      SO   More Than  7          26:38.41   3:43:45.72     4:37.17

Virginia Wesleyan    Finish Position -     7

  Team Score (places): 169  Team Score (times):   2:05:52.93   Average Time: 25:10.59

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1665  Marissa Coombs         SR       1            1       22:01.24     22:01.24     0:00.00
    2   1670  Emily Latimer          SR      17           18       23:02.92     45:04.16     1:01.68
    3   1672  Kwonsha Washington     JR      46           64       26:01.95   1:11:06.11     4:00.71
    4   1671  Kayleen Meinen         FR      50          114       26:42.20   1:37:48.31     4:40.96
    5   1668  Gina Donatelli         FR      55          169       28:04.62   2:05:52.93     6:03.38
    6   1667  Alizae Dollins         FR      63          232       29:43.24   2:35:36.17     7:42.00
    7   1669  Jocelin James          SO      72          304       31:47.84   3:07:24.01     9:46.60
    8   1666  Jayla Cross            FR   More Than  7          33:57.96   3:41:21.97    11:56.72

Emory & Henry    Finish Position -     8

  Team Score (places): 219  Team Score (times):   2:11:13.51   Average Time: 26:14.70

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1542  Alette McGuire         FR      21           21       23:20.76     23:20.76     1:19.52
    2   1539  Erica Grupp            SO      33           54       24:23.74     47:44.50     2:22.50
    3   1541  Kelly Light            JR      49          103       26:04.68   1:13:49.18     4:03.44
    4   1543  Kenna Tankersley       JR      57          160       28:29.32   1:42:18.50     6:28.08
    5   1538  Maddie Copenhaver      SO      59          219       28:55.01   2:11:13.51     6:53.77
    6   1540  Annie Kate Leinius     SO      77          296       32:32.94   2:43:46.45    10:31.70

Guilford    Finish Position -     9

  Team Score (places): 278  Team Score (times):   2:20:15.23   Average Time: 28:03.05

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1554  Sommer Fanney          SR      44           44       25:32.45     25:32.45     3:31.21
    2   1552  Samantha Brown         FR      51           95       26:47.65     52:20.10     4:46.41
    3   1551  Samantha Brooks        JR      58          153       28:42.15   1:21:02.25     6:40.91
    4   1556  Sydney Procos          FR      60          213       29:10.86   1:50:13.11     7:09.62
    5   1550  Erica Barnes           FR      65          278       30:02.12   2:20:15.23     8:00.88
    6   1555  Maia Murdock           FR      75          353       32:07.72   2:52:22.95    10:06.48
    7   1557  Madison Shankin        FR      76          429       32:26.22   3:24:49.17    10:24.98

Hollins    Finish Position -    10

  Team Score (places): 290  Team Score (times):   2:24:45.46   Average Time: 28:57.09

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1578  Jhovanna Ramirez-SalmerSR      37           37       25:03.22     25:03.22     3:01.98
    2   1579  Francesca Reilly       JR      52           89       27:14.03     52:17.25     5:12.79
    3   1577  Debra Henke            JR      62          151       29:33.83   1:21:51.08     7:32.59
    4   1576  Kalyn Chapman          SO      69          220       31:22.50   1:53:13.58     9:21.26
    5   1580  Hannah Schmidt         FR      70          290       31:31.88   2:24:45.46     9:30.64
    6   1575  Natasha Campbell       JR      73          363       31:52.59   2:56:38.05     9:51.35

Sweet Briar    Finish Position -    11

  Team Score (places): 318  Team Score (times):   2:28:32.18   Average Time: 29:42.44

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1658  Victoria Lawson        SO      53           53       27:18.89     27:18.89     5:17.65
    2   1660  Jessie Melrose         SO      61          114       29:18.64     56:37.53     7:17.40
    3   1656  Lydia Gullicksen       SR      66          180       30:05.49   1:26:43.02     8:04.25
    4   1662  Alisa Wash             FR      67          247       30:10.30   1:56:53.32     8:09.06
    5   1657  Madison Harpham        FR      71          318       31:38.86   2:28:32.18     9:37.62
    6   1659  Hannah Marron          FR      78          396       33:57.87   3:02:30.05    11:56.63

Randolph    Finish Position -    12

  Team Score (places): 341  Team Score (times):   2:40:21.27   Average Time: 32:04.25

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Class   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1600  Sophia Dill            SR      56           56       28:19.10     28:19.10     6:17.86
    2   1601  Leopoldine Galopin     FR      64          120       29:53.41     58:12.51     7:52.17
    3   1603  Jordan Sheets          FR      68          188       30:59.38   1:29:11.89     8:58.14
    4   1599  Elizabeth Beairsto     FR      74          262       31:55.16   2:01:07.05     9:53.92
    5   1602  Jalil Penn             FR      79          341       39:14.22   2:40:21.27    17:12.98